HOMENEWSWIADOMOŚCISHOPLINKSWalsall - Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi

Józef Łopuszyński

„Matko Świętej Rodziny z Nazaretu, bądź opiekunką polskich rodzin. Chcemy uczynić wszystko co niezbędne, by bronić godności kobiety i wspomagać małżonków w wiernym wytrwaniu w świętym związku sakramentalnym,” głosi Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi, który z udziałem Konferencji Episkopatu Polski został odnowiony w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosił bp Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor Sanktuarium w Fatimie. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką i premier Beata Szydło.

Akt Poświęcenia symbolicznie podpisał abp Gądecki. Wcześniej podpisali się pod nim biskupi uczestniczący w Zebraniu Plenarnym KEP.

Po czym, Polscy Biskupi postanowili, „Tegoroczny Akt zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie 8 września w uroczystość Narodzenia Matki Bożej.”

WALSALL

Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu MaryiStało się, że podczas Uroczystej Mszy Swiętej, w kościele Rzymsko-Katolickim Św Tomasza z Canterbury, proboszcz polskiej parafii West Bromwich i Walsall Ks Ireneusz Maraszkiewicz poprowadził polską wspólnotę w Walsall w Aktcie Poświęcenia.

„W piątek 08 września w całym Kościele Katolickim obchodziliśmy święto Narodzenia N.M.P.. 

Każde spotkanie z matką jest pięknym i niepowtarzalnym przeżyciem.  Jest ono w każdym sercu inne, ale matka jest jedna i obdarowuje nas tym co każdy z nas w danej chwili najbardziej potrzebuje.  Jak każdą matkę tak i Maryję cieszy widok całej szczęśliwej i zjednoczonej rodziny.

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu MaryiJako wspólnota parafialna zgromadziliśmy się w tym dniu w Walsall by powiedzieć Matce, że JĄ KOCHAMY.  Zaprosiliśmy na tę okoliczność naszych braci i siostry z angielskiej parafii. 

Dodatkowo w tym dniu łączyliśmy się duchowo z kościołem w Polsce, który odnowił poświęcenie i oddanie Niepokalanemu Sercu Maryi wszystkich naszych radości i troski indywidualne, społeczne, rodzinne i parafialne.  Niech ten dar spotkania i wielbienia Boga razem z Maryją łączy nas i wspiera w dzieleniu się otrzymanym dobrem. 

Dziękujemy za inicjatywę Abp. Gądeckiemu.”

Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu MaryiAdministrator parafii Św Tomasza, Diakon stały Michael McGrail dodał, “Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem asystować Ks Maraszkiewiczowi w tej, szczególnej dla Polskiego Kościoła, okazji. Było wspaniale, że polska wspólnota i angielska wspólnota mogły razem oddawać Bogu chwałe, i czcić Najświętszą Pannę w tym stuletnim roku Jej objawień w Fatimie.”

“Było wspaniale jak ludzie w kościele chwali i czcili  Najświętszą Maryje Pannę w ten sposób” powiedział Ks John Villarete, z kościoła Św Tomasza.

August Cardinal Hlond

Odnowienie Aktu [dla Polski] to jeden  z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich., stwierdzili Polscy Biskupi’

August Kardynal HlondAkt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

W Akcie Poświęcenia podkreślono prawo do życia każdego człowieka: Maryjo, Przybytku Ducha Świętego, Ty chroniłaś poczęte życie Jezusa a teraz uczysz nas, jak troszczyć się o dzieci nienarodzone. Chcemy dar życia uważać za największą ła­skę od Boga i za najcenniejszy skarb. Postanawiamy stać na straży poczętego życia, aby każdy człowiek mógł wzrastać w pokoju i bezpieczeństwie we własnej rodzinie – czytamy.

„Niepokalane Serce Maryi, przyrzekamy!”

Twitter

Walsall - 8/9/17 - Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi - bit.ly/AktPoswiecenia - A w waszej parafii?